Ako kúpiť byt keď rozpočet nepustí

Autor: ondrej horvath | 4.9.2007 o 9:40 | Karma článku: 12,06 | Prečítané:  9669x

Dobre sa na to pozerá. Pekné vizualizácie od architektov, bývanie s novým štandardom, výhľad na neviem čo všetko. Tu Vinohradis, tam Tri veže. A River Park k tomu. Ono povedzme si, obrázky sú to pekné. No realita je občas trošku o inom.

    Keďže som nedávno sám riešil bytovú otázku, zistil som, ako to na trhu s bytmi naozaj vyzerá. Ako architekt som bol možno v lepšej pozícii, ako bežný človek, pretože ako sa hovorí, niekedy je dobré vidieť aj za roh. Na kvalitu bývania vplýva mnoho vecí a je dobré si najprv stanoviť svoje priority. Určite budem opakovať veci, ktoré boli spomenuté aj niekde inde, no nezaškodí si niektoré pripomenúť.
V prvom rade si treba reálne zhodnotiť možnosti. Príjem nám dáva limity na rozpočet. Banka na sladké reči nedáva, výpisy z účtu nepustia. Ale naozaj ste prezreli všetky ponožky a zásuvky? Za každú tisícku, ktorú si od banky požičiate, jej pri povedzme 6 percentnom ročnom úroku a 25 ročnom splácaní zaplatíte navyše (1000:100)x6)x25=1500. Takže ak po babkách, svokroch a bratoch nazbierate čo len 100000, ušetrili ste práve 150 tisíc korún. To sa celkom oplatí za tých pár štípancov na líci a poznámkach typu "Jak si nám ty vyrástel. Šak z tebja je už velký chuap!"
Myslieť do budúcnosti. Na kúpe nehnuteľnosti je nepríjemné to, že ju väčšinou potrebujete kúpiť vtedy, ked sa ešte len rozbiehate. Človek skončí školu, podarí sa mu získať prijateľné zamestnanie v obore, myslí na zakladanie rodiny so svojou drahou či drahým. A teraz máš mať vo vrecku dáky ten miliónik, či skôr niekoľko. Ak ste nezdedili pekný obnos, alebo nie ste šikovný podnikateľ už v štrnástich, asi táto teória stojí na hlinených nohách. Ale uvedomili ste si, že čo sa týka kariéry
či platu, horšie ako to máte teraz to asi nebude? Kariérny rast je veľmi pravdepodobný ak nie ste typ zaháľača, reálne mzdy stúpajú a snáď nás naša vláda až tak úplne nepotopí a ekonomika na Slovensku sa bude zlepšovať. Moja rada je ísť na doraz. Aj keď nad sumou za mesačnú splátku za hypotéku zaškrípete zubami, treba byť odvážni a ísť do toho. Za pár rokov si možno poviete, že ste mohli siahať aj na vyššie méty. Treba byť optimista.
Aj pri rozhodovaní, či sa uskromníte s dvojizbovým bytom, alebo sa prikloníte k väčšiemu by ste mali mať na pamäti, že byt nekupujeme na rok. Ak máte hotovosť, ste flexibilnejší a vtedy sa dá uvažovať nad aktuálnymi potrebami. Lenže ak je 20-30 ročná hypotéka na krku a po troch rokoch zistíte, že byt je malý? To potom len je vybavovačiek s bankou.
No a teraz už k samotnému bytu. Z mojej vlastnej získanej skúsenosti musím povedať, že dôkladný prieskum trhu je základom. Váš vysnený byt nemusí byť až taký úžasný, keď sa uponáhľate s kúpou a dáte na sladké reči či už realitného agenta, alebo sa dáte zlákať nablískanou vizualizáciou od developera. Ako mladý architekt pracujúci v niekoľkých ateliéroch som pracoval aj na "krásnych obrázkoch" nie celkom vydarených projektov. Aj z kartónovej steny sa dá spraviť najnovší dizajnový trend, keď dám naňu peknú tapetu. Zistite si,
čo sa skrýva za pekným náterom. Získajte čo najviac informácií o tom, do čoho idete dať peniaze.

 Starý či nový? Pri tejto otázke je to skôr o preferenciách ako o konkrétnej rade. Ja ako architekt, som sa priklonil k starému tehlovém bytu z predvojnového obdobia. Za „Prvej republiky“ si ešte ľudia ctili svoje remeslo a nesnažili sa ušetriť na každej tehle tak, ako to dnes robí väčšina stavebných firiem či developerov. Pekné dubové parkety budú po prebrúsení ako nové, 3 metrové stropy mi nedávajú pocit, že som zavretý v dákej kôlničke. Pôdorys bytu síce nie je až tak, ako by som si predstavoval, ale tehlové priečky mi dávajú flexibilitu. A ešte k tomu je byt 10 minút pešo od historického centra Bratislavy. Parkovanie je vo dvore. Musím sa však priznať, že som bol každodenne na internete viac ako tri mesiace. Ak sa človek rozhodne pre starý byt, vyžaduje to väčšiu predstavivosť a chuť vložiť do toho aj trochu svojho času okrem peňazí. A keď si k tomu ešte prizvete interiérového dizajnéra alebo architekta, aj zo šedej myšky sa dá spraviť moderný, funkčný a hlavne kvalitný byt.

 Pri nových stavbách, ktorých je v posledných rokoch už toľko, že je z čoho vyberať, je výber trošku ťažší. Naozaj posledné čo by ste mali urobiť je dať sa nalákať na naleštený projekt a štastím prežiarené vizualizácie s hrajúcimi sa deťmi v predzáhradke. Skúste sa dostať čo najbližšie ku zdroju informácií, najlepšie zákulisných ;) Zistite si, niečo o lokalite. Aký je prístup autom, či vám bude trvať cesta do práce pol hodinu alebo hodinu a pol je rozdiel. Aké sú možnosti MHD? V aute za volantom si noviny či knihu nemôžte čítať.  Je v dome parkovanie? Kryté či voľné pred budovou? Je navrhnutých dostatok parkovacích miest? Nemáte za domom spalovňu? Alebo nebodaj pod oknami diaľnicu? Aké sú použité materiály? Steny, okná, inštalácie, podlahy, atď atď. Pýtajte sa čo najkonkrétnejšie a nenechajte sa odbyť. Určite to stojí za to.

            Dnes som vám dal všeobecné informácie, alebo lepšie povedané môj názor na to, ako pristupovať ku kúpe bytu, či vo všeobecnosti nehnuteľnosti tak, aby ste nekúpili mačku vo vreci, či nablískaný trabant a aby ste reálne zhodnotili svoje možnosti. Nabudúce sa pozrieme na vec konkrétnejšie. Budem sa snažiť poukázať na niekoľko vhodných lokalít, či možno i konkrétnych bytových domov či projektov, ktoré sú z môjho pohľadu zaujímavé a možno nedocenené.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poukázali na spornú Foraiovu poľovačku, úrady im nechcú vrátiť revír

Okrem bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej do revíru chodí strieľať aj Róbert Veselka, konateľ jednej z firiem zo zdravotníckej skupiny Medirex.

EKONOMIKA

Podnikáte a nikto od vás nechce poistné. Možno je to v poriadku

Výšku odvodov budú živnostníci vedieť v júli.


Už ste čítali?